Latino plesačice KUD-a “Abrašević” iz Šapca okušale su se u subotu na državnom prvenstvu u Beogradu i osvojile su jednu srebrnu i dve bronzane medalje.
U kategoriji mlađih pionira, latino formacije, Nikolina Lukić, Ivona Petrović, Ivona Đurđević, Milica Đurić, Andrea Đurković i Mila Kovačević osvojile su srebrnu medalju. U kategoriji pionira, duo Hristina i Angelina Gligorijević osvojile su bronzanu medalju. U kategoriji mlađi omladinci, latino grupa, Katarina Bogdanović, Lena Drakulić i Ana Petrović osvojile su takođe bronzanu medalju. One treniraju u KUD-u “Abrašević”, a njihov trener je Ana Todorović.
Posle više od jedne decenije Šabac je imao predstavnika na takmičenju u latino-američkim plesovima. Sportski, takmičarski, latino-američki, plesovi obuhvataju pet plesnih stilova i oni su: Samba, Ča-ča, Rumba, Paso doble i Džajv.
Samba je ples afričkog porekla, prastari ples naroda, koji je pri trgovini robovima stigao do Brazila. U Brazilu ima mnogo vrsti Sambe, od više elegantnih koje se plešu u salonima, do divljeg nesputanog popularnog plesanja, koje se dovodi u vezu sa karnevalom. Naziv Samba potiče od Angolske reči sembe, ili religioznog ritma, i odnosi se na karakteristične pokrete kukova. Seckani, kratki pokreti simbolizuju pokrete robova u lancima.
Ča-ča je ples poreklom sa Kube. Originalno potiče od mamba i rumbe. Doživeo je svoju ekspanziju 1950-tih godina i od tada je verovatno najpopularniji društveni ples. Naziv ča-ča potiče sa Haitija, i odnosi se na deo zvona, koji je stvarao “cha-cha” zvuk. Neobičnost je u tome, da se može plesati i na mnoga izvođenja pop muzike.
Sama reč Rumba znači ples, slavlje. Muzika Rumbe je nežna, prijatna, spora, sinkopirana, povučena, suzdržana. Od 1964. godine Rumba je priznata i kao takmičarski ples.
Paso Doble je živahan teatralan španski ples, razvijen u Francuskoj. Paso Dobl u bukvalnom prevodu znači “dvokorak”, pa se uvek pleše u duplom taktu (na primer 4/4 taktu). Ples je zasnovan na konceptu borbe sa bikovima. Muškarac igra matadora, a žena je ponekad njegov plašt (cappa), a ponekad i sam bik. Ovo je ples gde muškarac stvarno ima svoju predstavu. On pleše ponosno, uspravnih leđa, zabačenih ramena i uzdignute glave. Njegovi koraci su oštri, progresivni i izvode se u obliku marša. U pitanju je jedan od najdramatičnijih plesova koje ćete ikada videti. Muzika je veličanstvena, energična, oštra, poletna, jasno strukturirana.
Džajv je imao više vrsta afro-američkih predaka kao što su Lindy Hop, Blues, Swing, Boogie-Woogie i Rock and Roll. Ove plesove, koji su tada bili popularni u SAD, američki vojnici su preneli u Evropu, tačnije u Englesku tokom II svetskog rata. Oni su vrlo brzo su doživeli svoju slavu, jer je njihova muzika takva, da pokreće i poziva na ples i stare i mlade. Engleski učitelji su uobličili ovaj elegantan ali i dalje živahan ples – Džajv. Muzika je brza, pokretna, temperamentna, bezbrižna, osvajajuća, puna životne energije, vesela, mladalačka.
Isidora Kovačević