Miloš Simić, v.d. direktor Kulturno-obrazovnog centra Bogatić
Uspeli smo da vežemo mlade za našu ustanovu kulture
Kulturno-obrazovni centar Bogatić nastoji da svojim programskim aktivnostima, kao i infrastrukturnim ulaganjima, poboljša uslove i proširi mogućnosti za oko 500 mladih koji tokom godine učestvuju u brojnim a kvalitetnim sadržajima u okviru te ustanove kulture. V.d. direktor od 15. juna Miloš Simić kao prioritet je postavio rekonstrukciju krova na Domu kulture, završenu prošle nedelje, budući da su zbog prokišnjavanja dovedene u pitanje aktivnostiu tom prostoru. Vrednost investicije je oko tri miliona, a sredstva je obezbedila lokalna samouprava.
Rekonstrukcija krova uz podršku Opštine Bogatić
-OpštinaBogatić nam je svesrdno izašla u susret, maksimalno nas podržala i obezbedila sredstvana našoj poziciji u okviru kapitalnog održavanja zgrada i objekata naše ustanove.Odmah su reagovali, jer je problem zahtevao brzo rešavanje. Budući da smo indirektni korisnici budžeta, lokalna samouprava obezbeđuje novac za kapitalno održavanje, ali i sve programe. Sem rekonstrukcije, uradili smo nosač reflektora, odnosno most, koji će omogućiti postavljanje savremenije opreme, da imamo scenu i rasvetu kakvu naše pozorište zaslužuje. Zaista sam zadovoljan što smo na vreme priveli kraju tajvažan posao- ističe Simić za „Šabačke“.
Uokviru Kulturno-obrazovnog centra Bogatić postoje organizacione jedinice: FA „Đido“, Amatersko pozorište „Janko Veselinović“, Dom kulture, Etno park Sovljak i jedinica za kulturno-obrazovnu delatnost pod čijom je nadležnošću Mešoviti hor „Mačvanski“, Dečiji hor „Duga“ i Školica crtanja i slikanja „Svetlost“.
Pokrenutaje inicijativa za otvaranje kluba u okviru KOC-a, a sredstva za njegovo uređenje obezbediće ta ustanova i članovi.
-Zajedno smo došli na tu ideju, jer se javila potreba zaprostorom gde bi bile pripreme za probe i roditelji mogli da sačekaju decu, kao i da se organizuju okupljanja i druženja. Klub se nalazi na ulazu u Dom omladine, povezan je sa salom za probe i ulaskom na scenu. Velika sala za probe može da se proširi u neku prostoriju većeg tipa, a idejno rešenje je dala članica našeg prvog ansambla, inače arhitekta po struci, tako da verujem da ćemo ceo taj prostor učiniti izuzetno funkcionalnim – objasnio je v.d. direktor KOC-a.
U decembru koncerti i poklon- novogodišnja predstava
Protekli period obeležilo je mnoštvo gostovanja, kao i programa, čiji je organizator Kulturno-obrazovni centar ili se sprovode u sklopu redovnih programskih aktivnosti: manifestacija Boj na Dublju, slikarska kolonija „Sovljak 2018“, Vesela metkovačka mašina, velika turneja prvog ansambla u Portugaliji, nekoliko humanitarnih koncerata, godišnji koncert dečijeg ansambla FA „Đido“. U septembru je u sali Doma kulture održana gostujuća priredba Minje Subote za predškolce i niže razrede OŠ „Mika Mitrović“, a kabare Gorana Sultanovića 23. novembra. Poklon novogodišnja predstava deci i građanstvu „Elza i zaleđeni Hans“ biće prikazana 12. decembra u 16 sati, a veliki svečani godišnji koncert FA „Đido“ zakazan je za 22. decembar od 19 sati. Celovečernji koncert tamburaškog orkestra KUD „Brile“ iz Beočina bićeodržan 24. decembra od 19 sati, dok će kubanski orkestar održati koncert 28. decembra u sali Doma kulture od 20 sati.
-U oktobru smo imali veliki festival „Pozorišni dani Milivoje Martinović Martin“ na kome su gostovala pozorišta iz cele Srbije. Svaki dan smo imali punu salu oduševljenih gledalaca, za osam dana je kroz našu ustanovu prošlo dve hiljade ljudi. Na predlog Ministarstva kulture, gostovali smo od 14. do 17. septembra u Belišću u Hrvatskoju okviru „Belišćanske zlatne jeseni“ i tamo predstavljali srpsku kulturu, a u okviru nje naš folklorni ansambl, zatim život i delo Janka Veselinovića, gde su naši glumci govorili odlomke iz Hajduk Stanka i imali mini postavku nekih fotografija iz tog vremena. Priredili smo prelepu izložbu slika, odabrana dela sa motivima Mačve i našeg kraja nastala na Likovnoj koloniji Sovljak. Mačvanska srednja škola imala je prezentaciju naše kuhinje i proveli smo tri fenomenalna dana tamo, zaista smo lepo primljeni- ističe on i podseća i na „Dane Janka Veselinovića“, tradicionalnu manfestaciju koja se svake godine održava 13. maja, na dan književnikovog rođenja.
Važne teme za mlade
Kao najveći uspeh ustanove kulture na čijem je čelu podvlači činjenicu da pored 300 redovnih članova, veliki broj njih uzima učešće u sadržajima u pozorištu, školicama crtanja i slikanja. Zato su vrata KOC-a stalno otvorena, jer je uvek u toku neka proba ili okupljanje u sklopu brojnih programa, kroz koje godišnje prođe oko 500 ljudi.
-Uspeli smo ne samo da napravimo kvalitetan program, već da te ljude vežemo za našu ustanovu i da imaju potrebu da joj se stalno vraćaju. To je potvrda da prepoznaju kvalitet u radu, jer u suprotnom ne bi ponovo dolazili. Neki odlaze iz svog mesta zbog školovanja, posla, udaje ili ženidbe, ali ih to ne sprečava da budu čak i redovniji od mlađih koji žive ovde. Dodatna pogodnost je što se probe uglavnom održavaju vikendom, kao i to što su termini fleksibilni i zasnivaju se na dogovoru, tako da veoma dobro funkcionišu. Folklorni ansambl je najmasovniji, ali imamo i omladinsku i pozorišnu scenu. Drugi pozorišni ansambl je takođe vrlo uspešan, putovali su na festivaleu Veliku Planu, Prijepolje i Jagodinu sa predstavom koja se bavi aktuelnom temom nasilja među mladima- kaže Simić.
On ističe da hor, kao i školica crtanja i slikanja, uspešno rade, te da je raspisani konkurs u saradnji sa školama, nakon kojeg će biti izloženi na j uspešniji radovi polaznika i učenika. To je samo jedan od načina približavanja aktivnosti KOC-a mladima, spremnih da svojim uključivanjem u rad doprinesu poboljšanju kulturnog života meštana koji će biti budućnost Bogatića.
Dragana Dimitrijević