U Austriji vanredne mere slične kao u Srbiji

Podeli na društvenim mrežama

GORDANU ĐURIĆ PANDEMIJA ZATEKLA U AUSTRIJI

Gordana Đurić, rodom iz Mačvanskog Prnjavora, sa suprugom već tri godine živi u jednom omanjem gradiću Hohenems u austrijskoj pokrajini Voralberg, gde ih je i zatekla pandemija novim virusom COVID-19. Pokrajina je veličine Mačve, a graniči se sa Nemačkom, Švajcarskom i Lihtenštajnom.

– To je jedna mirna Alpska pokrajina sa dosta skijaških centara, gde je i nastao problem sa novim virusom COVID-19. Odatle sve i potiče. Ovde je COVID- 19 prisutan još od 1. marta kada je potvrđen prvi slučaj kod jednog od turista. U prvih nedelju dana nije bilo značajnog porasta, ali posle toga kreću sve veće brojke. Trenutno je 435 zaraženih u našem delu. Situacija je alarmantna. Vlasti su sproveli prvenstveno hermetičko zatvaranje opština sa najvećim brojem zaraženih. Trenutno su zatvorene tri od četiri opštine. Panika je svuda.

Opisujući stanje u kakvom se trenutno nalazi Austrija, Gordana za „Šabačke“ kaže da su za sada zatvorene sve radnje osim prehrambenih lanaca, apoteka i drogerija.

–  Škole i vrtići su, takođe, zatvoreni do daljnjeg. Ugostiteljskim objektima je dozvoljen rad do 15 časova, ali su oni sami zatvorili skroz. U početku su trgovine bile prepune kupaca ali sada ih je sve manje. I ima dovoljno za sve. Penzioneri i ovde prave problem isto kao i u Srbiji. Teško im je dokazati. Što se tiče posla neke firme su zatvorene, a neke su oformile skraćeno radno vreme. Što znači i dosta manje plate. To najviše stvara muku kod naroda jer svi imaju neke kredite, kirije za stan, itd. Rečeno im je da će tako biti naredna tri meseca.

Gordana radi u jednoj kompaniji za proizvodnju stomatološkog materijala, a kako ističe, njena izolacija podrazumeva isključivo kuću i posao.

– Odvoze me i dovoze jer ne smem da imam kontakt sa javnim prevozom niti ostalim narodom. Na moje pitanje zbog čega, rekli su mi da će biti loše za firmu ako se neko zarazi. Naravno samo za firmu, o nama niko ni ne misli. Firma će se zatvoriti onog momenta kada se pojavi jedan oboleli u njoj. Što se otkaza tiče dobijaju ih najviše frizeri i ugostiteljski radnici. Mere su skoro slične kao kod nas, u Srbiji. Policijski čas ovde traje od 19 pa do 5 časova. I mogu reći da se poštuje. Tokom dana u šetnji ne sme biti više od dve osobe zajedno, pri tom moraju biti iz iste kuće i na rastojanju od jedan metar. U suprotnom kazne su i do 3.600 evra. Najviše mi se sviđa to što zatvaraju gradove što bih preporučila i kod nas da se uvede. Testiranje se sprovodi samo ako imate sve odgovarajuće simptome. Znači ako je samo kašalj – onda ništa. Zaštitne opreme, kao i svuda u svetu – nema. I neće je ni biti. To me i brine kao i nestručnost medicinskog osoblja, što sam osetila jednom prilikom na svojoj koži.

U prodavnicu, kaže Gordana, idu samo kad moraju i ističe da to obično podrazumeva da brzinski pokupiš sve što treba i izađeš napolje.

– Pored svake kase stoji obezbeđenje koje proverava šta si uzeo, jer sad ne smeš previše da uzmeš kako bi bilo za sve. Što se tiče kućnih ljubimaca njih izvode pretežno u jutarnjim satima posle policijskog časa, jer tada nisu ograničeni vremenom.

Gordana je rezervisala kartu, kako bi došla za praznike da obiđe porodicu, ali kako ističe, to je sada neizvodljivo.

– Ja sam bukirala kartu da idem kući za Uskršnje praznike da vidim svoje, ali to je sada neizbodljivo. I ko zna do kada će potrajati, a najviše bih volela da sam sad kod svoje kuće sa svojom porodicom. Nekako tu bih se osećala najsigurnije. Jer brine me šta ako neko od nas završi na tim respiratorima kojih ni ovde nema dovoljno? Pa naravno da će Austrijanac spasavati prvo svoje pa onda nas. A brine me i šta ću zateći u našoj Srbiji onog dana kada budem mogla da dođem.

Isidora Kovačević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *