Kakvo je stanje u e-učionicama?

Podeli na društvenim mrežama

Već dve nedelje učenici u Srbiji nastavu pohađaju putem televizije i digitalnih platformi, međutim mi smo proveravali da li je sve tako jednostavno kao što izgleda?

Od momenta kada je proglašeno vanredno stanje škole su morale da zatvore svoja vrata. Za samo jedan dan učenici i profesori su krenuli u realizaciju nastave na daljinu koristeći sve prednosti interneta i moderne tehnologije. Naravno, virtuleni časovi prvo su postali dostupni za predmete Srpski jezik i matematika a mi smo razgovarali sa profesorkom Srpskog jezika i književnosti Marijom Lukić Aleksić, koja nam je objasnila kako funkcioniše nastava u doba korona virusa.

Marija Lukić Aleksić: Neke časove relizujemo putem grupnog poziva

– Prvo smo razmenili brojeve telefona i e-mail adrese, zatim su se profesori zajedno sa učenicima okupili u Viber grupama radi lakše komunikacije, potom su napravljene E-učionice koje se u mnogo čemu razlikuju od pravih školskih ali se ispostavilo da su podjednako funkcionalne. Bili smo svesni koliko je važno, u ovom osetljivom trenutku, razumeti učenike i njihove potrebe, uvesti novine u nastavu i učiniti je zanimljivijom. Stoga smo im dali mogućnost slušanja radio drama, gledanje online pozorišnih predstava, filmskih i drugih edukativnih sadržaja – kaže za „Šabačke“ Marija Lukić Aleksić, profesorka Srpskog jezika i književnosti.

Ministarstvo konstantno šalje uputstva i organizuje seminare za profesore

Kako su nam potvrdili u šabačkim školama od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja profesori kontinuirano dobijaju jasna uputstva ali i preporuke kako da nivo realizacije nastave na daljinu i nivo postignuća i napredovanja učenika bude što viši. Marija Lukić Aleksić kaže da su i učenici ovu situaciju shvatili veoma ozbiljno.

-Recimo da su se prvih dan-dva šalili i nisu shvatili težinu situacije u kojoj smo se svi našli. Da će se ozbiljno raditi i učiti shvatili su omah posle prvih zadataka koje su dobili. Linkove sa lekcijama koje se nalaze na RTS Planeti učenicima ostavljamo u E-učionici sa zadatkom da pišu beleške u svoje školske sveske, zatim da sveske fotografišu i pošalju nam putem elektronske pošte na uvid. Pored ekranizovanih lekcija obrađuju se i druge nastavne jedinice predviđene planom i programom – kaže profesorka Lukić Aleksić.

Ministarstvo je dalo preporuku da ocenjivanje u toku vanrednog stanja i realizacije nastave na daljinu bude formativno tj. opisno.

– Kako mi je po planu i programu bilo recitovanje stihova međuratne poezije, deca su rado prihvatila ideju da uče pesme i recituju. Čas smo realizovali putem grupnog poziva, iako je većina učenika na samom početku časa rekla da im je čudan osećaj, brzo su se prilagodili i uspešno savladali zadatak što će uticati na njihovu ocenu na kraju školske godine. Zbog toga je vrlo važno da uredno vodimo pedagošku evidenciju o radu svakog učenika – zaključuje profesorka Marija Lukić Aleksić.

Nije sve tako lako u stručnim školama – Umetničkoj i Muzičkoj

Učenik Muzičke škole na video vezi sa profesorom

Postoje lekcije koje se ne mogu poslati e-poštom i koje se ne mogu predavati putem malih ekrana. U Šapcu postoje dve umetničke škole Muzička škola “Mihailo Vukdragović” i Škola primanjenih umetnosti. Časovi trube i violine ili crtanja i slikanja, ne mogu se baš tako jednostavno učenicima predavati na daljinu, „Šabačke“ su pitale profesore kako se predaju lekcije iz stručnih predmeta.

Kako bi na najlakši način svoje znanje preneli učenicima u Muzičkoj školi “Mihailo Vukdragović” profesori drže individualne časove i putem Skajpa. Profesorka solfeđa Sonja Živković ističe za „Šabačke“ da se i ona i ostale kolege maksimalno trude da budu u stalnom kontaktu sa svojim učenicima.

-Sve što mogu šaljem mejlom, napravili smo i Viber grupe. Kolege i ja se trudimo da pronađemo što više onlajn lekcija i koncerata na internetu koji našim učenicima mogu pomoći u savladavanju gradiva. Učenici su stvarno odgovorni i učenje od kuće su shvatili maksimalno ozbiljno, mada primetila sam da su preopterećeni, teško je da sami od kuće postignu sve što predajemo, pogotovo što učenici nižih razreda Muzičke škole moraju da savladaju i gradivo iz osnovne škole – kaže Sonja Živković, profesorka u Muzičkoj školi “Mihailo Vukdragović”.

Osim što je profesorka u Muzičkoj školi, sin Sonje Živković pogađa tu školu, te nam je ona i iz ugla roditelja ispričala kako izgleda nastava na daljinu.

– Iz perspektive roditelja, čije dete mora da vežba, radi zadatke za osnovnu školu (ponekad i po više sati), prati onlajn nastavu opšteobrazovnih predmeta na kanalima RTS-a, mogu da kažem da je preopterećen. Najmanje ima vremena za igru. Pri tom, nemaju slobodu u kretanju, pa im je još teže. Svima  je teško – i deci i roditeljima i nastavnicima. Sve se višestruko zakomplikovalo. Moje dete ima časove trube preko vibera. Nastavnik zadaje zadatke i u toku časa ispravlja greške, ali čas nije kvalitetan, kao što bi bio u školi. Intenet veze su izuzetno loše, individualni časovi putem video poziva se nekoliko puta prekidaju jer veza puca, to je još jedan od problema – kaže Sonja Živković za „Šabačke“.

I u Školi primenjenih umetnosti maksimalno koriste sve tehnologije

Lekcije iz stručnih predmeta u Školi primenjenih umetnosti, kao što su vajanje, crtanje i slikanje ili stručna praksa, teško je predavati putem interneta. Profesori kažu da je situacija specifična zbog toga što sam rad profesor mora da se koriguje u procesu nastajanja nekoliko puta, te učenici svoje zadatke u raznim fazama fotografišu i šalju na mejl profesorima, koji im daju dalja uputstva. Profesor Mladen Pantelić iz Škole primenjenih umetnosti kaže za „Šabačke“ da nije ni malo lako, ali da se i profesori i učenici trude da ovaj period učine što lakšim.

Mladen Pantelić: Učenici mi stalno govore da im nedostaju učionice

– Najviše komuniciramo putem Vibera i mejla. Učenicima sav materijal i literaturu šaljem na mejl, glasovne poruke koristim da im detaljnije objasnim svaku lekciju. Moram da kažem da su moji učenici maksimalno ozbiljno shvatili nastavu na daljinu, redovno mi šalju urađene zadatke i u stalnoj smo komunikaciji. Mnogo je teže ispratiti svaki rad učenika putem interneta, ali snalazimo se – priča za „Šabačke“ profesor Mladen Pantelić.

Neke stvari međutim mogu da se urade samo ako su i učenik i profesor u učionici.

– Ne mogu nešto praktično pokazati učeniku na njegovom radu kao što je to moglo u školi, u umetničkoj školi nije dovoljno da “samo pročitate” neku lekciju, naša škola je zato dosta specifična. Svi se slažemo i shvatamo u kakvoj se situaciji nalazimo, sve propušteno ćemo lako nadoknaditi kada epidemija i vanredno stanje prođu, mislio sam da neću to čuti ali konstantno dobijam poruke od učenika u kojima mi pišu da su poželeli školu, da im nedostaju učionice i časovi.Na nama je da ostanemo kod kuće u narednih mesec – dva, i potrudimo se da što više gradiva prođemo u tom periodu – zaključuje profesor Mladen Pantelić.

Đorđe Mijailović

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *