ŠABAC JE JEDINI GRAD U KOM NE POSTOJI LISTA ČEKANJA ZA LIČNOG PRATIOCA
Lični pratilac je usluga socijalne zaštite koja je dostupna osobama sa invaliditetom, a koje su uključene u obrazovno vaspitni ciklus – pohađaju vrtić ili školu i sve do kraja školovanja, tačnije do kraja srednje škole. Aktivnosti ličnog pratioca se planiraju u skladu sa potrebama samog deteta i mogu da obuhvataju period do 40 časova nedeljno, odnosno, pratilac može da bude u kontaktu sa detetom i pruža uslugu najviše 40 časova nedeljno. Aktivnosti ličnog pratioca odnose se na zadovoljavanje osnovnih potreba deteta, u smislu kretanja – pomoći detetu u odlasku do škole, lični pratilac im pomaže da se obuku, u samoj učionici da izađu do toaleta, da uzimaju užinu. To su neke osnovne potrebe koje su zadovoljene kroz interakciju sa ličnim pratiocem.
- Da bi neko bio lični pratilac on mora da prođe određenu obuku, odnosno da poseduje licncu za ličnog pratioca. Obuku mora da prođe kod licenciranog pružaoca usluge. Usluga ličnog pratioca 2017. godine uvrštena je u Odluku o lokalnim pravima i uslugama. Na teritoriji grada Šapca ova usluga se pruža od 2017 godine, tada je organizacija iz Beograda „Dečje srce“ prošla na tenderu. Iz godine u godinu se povećava broj zahteva, ali se povećavaju i izdvajanja pružanje ove usluge – rekla je za „Šabačke“ Jelena Milošević, direktorka Centra za socijalni rad.
Godine 2017. grad Šabac izdvojio je sredtva za lične pratioce za 25-oro dece koja su koristila ou uslugu. Zatim, 2018. godine 24-voro, 2019. lični pratilac je obezbeđen za 36-oro dece, dok je ove godine grad Šabac za ovu uslugu izdvojio više sredstava i biće obezbeđeno 46 ličnih pratilaca.
- Izdvojen je duplo veći iznost, 22 miliona dinara za pružanje usluge ličnog pratioca. Mi preko udruženja i sredstava javnog informisanja pozovemo i svako ma pravo da podnese zahtev za ličnog pratioca. Prošle godine nismo imali listu čekanja, zbog čega smo jedan od retkih gradova u Srbiji u kom nije bilo te liste. Sva deca koja su podnela zahtev su i ostvarila pravo na ličnog pratioca. Tako da smo u skladu sa tim i planirali sredstva za ovu godinu i mislimo da će svi koji budu podneli zahtev biti i uključeni u ovu uslugu – istakla je Jelena Milošević.
Zahtevi za školsku godinu 2020/2021. se još uvek podnose. Krajnji rok za podnošenje zahteva za ličnog pratioca je kraj avgusta. Prošle godine usluga ličnog pratioca nije bila obustavljena za vreme epidemije korona virusa i što nisu radile škole, pošto su roditelji radili lični pratioci su izvodili decu napolje, i provodili vreme sa njima.
- Što se tiče nas kao Centra za socijalni rad, mi smo neko ko samo priznaje pravo na uslugu ličnog pratioca. Kod nas se podnose zahtevi i mi rešenjem priznajemo, ukoliko ispunjavaju sve uslove, pravo na tu uslugu. Pružalac usluge je organizacije „Dečje srce“. Prošle godine bila je situacija da je bilo više zainteresovane dece nego obučenih, licenciranih pratilaca. Ono što je važno istaći je da lični pratilac detetu ne može biti neko ko je u srodničkom odnosu – zaključila je Jelena Milošević.