Svi koji predaju zahtev dobiće ličnog pratioca
O porodicama koje imaju decu sa poteškoćama u razvoju malo se zna. Šta to tačno znači!? U najkraćim crtama kroz moje iskustvo mogu vam reći sledeće:
Dolaskom deteta sa poteškoćama u razvoju, cela porodica dobija jedan veliki hendikep. Sve vam se menja, ceo život. Vrlo često jedan od roditelja odustane, takva je moja priča. Onda usledi razvod ali to nije klasičan razvod, nego jedan od roditelja bude primoran da ode, jer je rešen da da sve od sebe za napredak, boljitak, zdravstveno stanja deteta ne mareći za to da su prognoze, dijagnoze izuzetno teške u nagoveštaju je velika borba, spor napredak do kog možda i ne može da se stigne. Počinje drugačiji život, drugačiji svet.
Udruženje “Da budemo svi jednaki” upravo je osnovano iz tih razloga. Osnivači su samostalni i samohrani roditelji iz podršku stručnih lica koji su u upravnom i nadzorom odboru udruženja. Članovi su deca sa poteškoćama u razvoju i odrasli sa invaliditetom.
Ceo tim udruženja po osnivanju 28.10.2018. zapravo se udružio se sa dr Dejanom Pavlovićem u potpisivanju peticija RODITELj – NEGOVATELj i svakog petka izlazili ispred Stare robne kuće u Šapcu, u znak podrške stajali smo sa otvorenim kišobranima uz slogan “Zaštiti da Zaštitim – Pomozi da Pomognem”. Zapravo kroz ovu kampanju traženo je da roditelj deteta sa poteškoćama u razvoju ima republički minimalac i radni staž, jer većina roditelja nisu u mogućnosti da rade zbog obaveza prema detetu kome je potreban 24-časovni nadzor. Još uvek poslanici su gluvi za ovu temu, znači nije rešeno.
Osluškujući probleme roditelja dece sa razvojnim smetnjama iz našeg udruženja, prepoznali smo da su lični pratioci prioritetan problem i u tom pravcu smo krenuli u novu borbu za ostvarivanje prava na ličnog pratioca za decu kojima su neophodni. U ptom pravcu smo pokrenuli peticiju za lične pratioce sa štandom ispred Stare robne kuće; naši sugrađani su nam pružali podršku svojim potpisom u aprilu 2019. godine. Vrlo zanimljiv podatak do koga je moja upornost došla je to da samo naš grad Šabac ima problema sa nedostatkom ličnih pratilaca. Ali mi volimo Šabac i Šapčane. Rešeni smo da sredimo taj nametnuti problem.
Podatak da ima 25 ličnih pratioca a da je potrebno 49 u školskoj 2019/2020. godini upućen je gradonačelniku i zaposlenima u Gradskoj upravi koji se bave sa nama posebnima. U julu 2019. godine, roditelj je bio u obavezi da potrebnu dokumentaciju uz zahtev za ličnog pratioca preda u Centru za socijalni rad. U oktobru 2019. godine, svima su odobreni pratioci, ali su ipak neka deca ostala na čekanju; razlog tome bile su finansije i nedovoljan broj obučenih pratilaca. Obuku za ličnog pratioca prošla sam 20.9.2019. godine u želji da vidim kakve obaveze ima pratilac i od kolikog su značaja deci koja idu u redovne škole; da vidim kako funkcioniše inkluzija o kojoj se samo priča a u stvarnosti ne postoji. Pratilac od obaveza ima da vodi računa o detetu, da mu obezbedi sigurnost, da ga stimuliše na času, usmerava mu pažnju, da dete ne ometa nastavu, da ga otprati do toaleta i pomogne mu, da provodi vreme sa detetom na odmoru, da šeta uz dete ako su to detetove potrebe. Svako dete sa poteškoćama u razvoju je priča za sebe, oni su zaista posebni, isti a tako jedinstveni svako ponaosob, čak i iste dijagnoze se manifestuju različito.
Ulaskom u 2020. godinu, urađen je rebalans budžeta grada Šapca i ona deca koja su bila na čekanju, dobila su ličnog pratioca u drugom polugodištu. Nažalost, pandemija virusa KOVID-19 je obustavila sve.
Trenutno stanje što se tiče ličnih pratioca koji mi roditelji imamo je da će svi koji uredno predaju dokumentaciju i popune zahtev za ličnog pratioca i dobiti istog, neće biti čekanja. Grad je obezbedio finansije: humanitarna organizacija Dečije Srce-Beograd osposobila je i obučila dovoljan broj ličnih pratioca.
Imam potrebu da naglasim da izuzetno dobru i kvalitetnu saradnju, podršku i razumevanje ali i smernice dobijamo od zaposlenih u Centru za socijalni rad!!! Hvala vam! Hvala svima koji primećuju različitosti a isto tako ih poštuju! Udruženje će nastaviti da se bavi rešavanjem problema naših članova sa željom DA BUDEMO SVI JEDNAKI!
Ana Mladenović, predsednik Udruženja Da budemo svi jednaki Šabac