U Osnovnoj školi „Jevrem Obrenović“, u Šapcu, 7 učenika sa smetnjama u razvoju koristi usluge ličnog pratioca. Kako funkcioniše nastava u ovoj školi pitali smo defektologa Ivanu Gajić, koja je za Šabačke objasnila da je cilj da se svako dete oseća podjednako dobro, kao i da u toj školi svi imaju ista prava i mogućnost da budu uspešni.
“Smatramo da je njihova uloga veoma važna i da u velikoj meri, u saradnji sa stručnim saradnicima, kao i nastavnicima i učiteljima, doprinose obrazovanju i vaspitanju učenika sa smetnjama u razvoju”, kaže Ivana Gajić.
Inkluzija kao pojam znači biti uključen, prihvaćen, biti sa drugima, a inkluzivno obrazovanje počiva na uvažavanju sve dece i obezbeđivanju jednakih uslova da uče zajedno. Inkluzija se oslanja na princip poštovanja različitosti i na verovanje da različitost obogaćuje svet u kome živimo.
“Ono čemu mi težimo u našoj školi kada je u pitanju inkluzivno obrazovanje jeste da: Sva deca dobiju priliku da se razvijaju u skladu sa svojim mogućnostima i dožive osećanje uspešnosti; Svi roditelji imaju svest o tome da se uvažava specifičnost svakog deteta; Svi nastavnici povećaju svoje kompetencije u radu sa učenicima; Društvo u celini bude tolerantnije i produktivnije”, navodi za Šabačke defektolog u Osnovnoj školi Jevrem Obrenović Ivana Gajić.
Dodaje da je “inkluzija podjednako važna kao i to da se ostala deca ne ometaju u nastavi, u čemu značajnu ulogu ima saradnja i pomoć ličnih pratilaca.Takođe smataramo da je inkluzija proces koji zavisi od svih nas i od kojeg svi imamo dobiti. Za svu decu ona predstavlja priliku za učenje o razlikama, veće samopoštovanje zbog pomoganja drugima, povećanje osetljivosti prema potrebama drugih” obajšnjava Ivana.
Za decu sa smetnjama u razvoju mogućnost da uče i da se razvijaju u vršnjačkom koletivu, da se osećaju prihvaćeno. Za porodicu podrška i razumevanje, osećanje pripadnosti zajednici.
Đ.M.