Jelena Golubović, studentkinja Medicinskog fakulteta u Novom Sadu

Podeli na društvenim mrežama

Svaki trenutak proveden sa decom atipičnog razvoja mora biti kvalitetno iskorišćen i usmeren na podsticanje njihovog razvoja

Šapčanka Jelena Golubović student je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, izabrala je Osnovne akademske studije specijalne edukacije, modul logopedija, na kom se govori, između ostalog i o važnosti ličnih pratioca i problema sa kojima se suočavaju.  Kako je rekla za Šabačke, imala je priliku da vidi koliko školovanje može biti zahtevno za decu atipičnog razvoja, pored svih drugih poteškoća sa kojima se svakodnevno susreću.

  • Ono što najdublje prožima sam problem njihovog školovanja je individualnost, jedinstvene sposobnosti i specifičnosti stanja svakog deteta ponaosob. Lični pratilac je osoba koja je zadužena da u što većoj meri olakša školovanje ove dece, najpre za samu decu, ali isto tako i za njihove porodice i učitelje, odnosno nastavnike u školama koje ta deca pohađaju. Posao ove osobe može delovati, a najčešće ga drugi tako i doživljavaju, kao lak posao koji zahteva samo fizičku prisutnost. Ukoliko se obavlja na adekvatan način, ovo zanimanje iziskuje maksimalnu posvećenost, trud i pre svega podrazumeva iskrenu želju da se pomogne nekome, što naravno onda vodi do potrebnih rezultata – rekla je Jelena.

Ono što vidi kao problem, makar što se tiče aktuelne situacije vezane za lične pratioce, jeste to što ovaj posao nije prepoznat kao takav.

  • Po mom mišljenju, lični pratilac bi mogla biti jedino osoba koja poseduje određena znanja iz oblasti defektologije i u opšte funkcionisanja dece sa smetnjama u razvoju. Ne govorim to kao neko ko se zalaže za upotrebljivost diplome defektologa u Srbiji, već kao neko ko shvata koliko je bitno da svaki trenutak proveden sa ovom decom mora biti kvalitetno iskorišćen i usmeren na podsticanje njihovog razvoja. Ovim poslom bih se svakako bavila, ali zaista mislim da je potrebno bolje angažovanje i više truda od toga da se uz dete bude samo fizički prisutan bez ikakvog prethodnog znanja, jer to zaista može svako – zaključila je Jelena.

Isidora Kovačević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *